Duchowa wyprawa do Indii

Indie, to kraj dla tych, którzy zawsze marzyli o tym, aby właśnie tam pojechać! To spotkanie nie tylko ze wspaniałą architekturą oraz historią okresu panowania dynastii Wielkich Mogołów, ale także doświadczenie specyficznej, religijnej atmosfery panującej w najświętszych miejscach hinduizmu i buddyzmu. Podczas naszej wędrówki odwiedzimy miejsca uważane za takie, których na pewno nie pominąłby na trasie swojej pielgrzymki nie tylko wyznawca hinduizmu i buddyzmu, ale także każdy człowiek, który chciałby doświadczyć duchowej atmosfery i wibracji, nie spotykanych raczej poza magicznymi Indiami. Indie to mieszanka kultur, religii, grup etnicznych posługujących się własnym językiem. Kraj o niezwykle ciekawej historii, wspaniałej architektury, i kraj codziennego zgiełku, hałasu, brudu, biedy, namolnych sprzedawców, i miejsce gdzie trzeba targować się o wszystko! Poza tym codziennym zgiełkiem, możemy tutaj odnaleść także spokój i ciszę, bezinteresowny uśmiech mijającego nas przechodnia, i te magiczne momenty, o których zawsze będziemy pamiętać po powrocie do domu.

Koszt wyprawy:


 • 1250 USD


Cena obejmuje:


 • Pobyt w hotelch 3* wraz ze śniadaniami /Dopłata do pokoju jednoosobowego – 200 USD na całej trasie podróży/

 • Koszty transportu / pociagi i klimatyzowane busy/, w tym także przelot na trasie Gaya/ Varanasi – New Delhi

 • Profesjonalną obsługę polskojęzycznego przewodnika

 • Podróż łodzią po rzece Ganges w Waranasi

 • Organizację wyprawy

Cena nie uwzględnia:

 • Biletu lotniczego do Indii i biletu powrotnego / Możemy pomóc w ich kupnie. Termin zakupu biletu wpływa na jego cenę. Aktualny koszt biletu na trasie Warszawa – New Delhi – Warszawa wynosi około 500 USD. Podróż z jedną przesiadką/

 • Opłat związanych z uzyskaniem indyjskiej wizy / opłata za indyjską wizę wynosi około 300 PLN i można aplikować o wizę online/

 • Wszelkich opłat wymaganych przy wejściu na tereny świątyń oraz kosztów ponoszonych przy zwiedzaniu innych miejsc

 • Indywidualnych wydatków związanych z aprowizacją

 • Napiwków, które zwyczajowo płacone są w Indiach

 • Ubezpieczenia KL i NNW. Które jest obowiązkowe dla każdego uczstnika wyprawy. Można je uzyskać ale online. Jedną z opcji jest skorzystanie z oferty firmy Axa Travel

Informujemy, że:


 1. Zgłoszenie uczestnictwa następuje po podaniu danych osobowych / imię, nazwisko, adres, kod pocztowy, miejscowość, telefon kontaktowy oraz e-mail/.

 2. Zgłoszenie uczestnictwa w wyprawie zostaje zatwierdzone po wpłaceniu zaliczki w wysokości 300 USD.

Konto do dokonania wpłaty zostanie przesłane pocztą elektroniczną w zależności od deklaracji uczestnika, co do rodzaju waluty. Potwierdzenie rezerwacji zostanie przesłane na adres e-mail uczestnika po wpływie zaliczki.

Brak wpłaty do czasu podanego terminu spowoduje anulowanie rezerwacji.

 1. Zaliczka nie podlega zwrotowi.

 2. Pozostałą kwotę należy uiścić w terminie do 60 –ciu dni przed datą rozpoczęcia wyprawy.

Terminy wypraw:

 • 04 listopada 2018 – 16 listopada 2019

 • 02 grudzienia - 14  grudzienia 2019

 

Program wyprawy do Indii

Dzień 1

Lądowanie w New Delhi i transfer z lotniska do hotelu. Po odpoczynku wyruszymy na zwiedzanie miasta.

Stolica Indii oferuje dużo atrakcji turystycznych obejmujących nie tylko stare meczety, świątynie oraz budowle powstałe w X VII wieku, ale również imponujące hinduistyczne świątynie wybudowane w czasach współczesnych. Odwiedzimy Czerwony Fort (Red Fort) - rezydencję dawnych władców z dynastii Wielkich Mogołów, która wznoszona była przez około dziesięć lat i która może być

uznana za przykład indyjsko – muzułmańskiej architektury typowej dla centralnych i północnych Indii. Ciekawostką związaną z Red Fort jest to, że ostatni cesarz z dynastii Mogołów został z niego usunięty przez Brytyjczyków i skazany w roku 1857 na wygnanie do Birmy ( aktualnie - Myanmar). To tutaj również swoje pierwsze przemówienie po tym, jak Indie uzyskały niepodległość wygłosił ówczesny premier Nehru.

Kolejną budowlą, którą odwiedzimy jest meczet Jama Masjid powstały dzięki temu samemu władcy, który pozostawił po sobie Czerwony Fort. Jest to jeden z największych meczetów w całych Indiach . Jego dwa minarety mają wysokość 40 metrów i zostały wzniesione z czerwonego piaskowca, i białego marmuru. Na dziedzińcu może się zgromadzić więcej niż 25 tysięcy wyznawców.

Fot.1: Red Fort. Photo by A.Savin /commons.wikimedia.org/.

Fot. 2: Meczet Jama Masjid w południe. Photo by Bikashrd /wikimedia.commons.org/.


Trzecią budowlą, którą odwiedzimy podczas naszej całodniowej wycieczki po Delhi, będzie grobowiec cesarza Humayuna. Budowla zaliczana jest do światowego dziedzictwa kulturowego. Humayun był drugim władcą reprezentującym dynastię Wielkich Mogołów. Zmarł mając 47 lat. Pozostawił po sobie bardzo silne, perskie wpływy kulturowe w ówczesnych Indiach. Przy budowie grobowca, który ukończono w 1570 roku pracowało bardzo dużo architektów i artystów nie tylko z Indii, ale również z Persji. Wracając do naszego hotelu, będziemy mogli doświadczyć specyficznego klimatu panującego na terenie Old Delhi. Powrót do hotelu.

Dzień 2

Po śniadaniu, wyruszamy zobaczyć sikhijską świątynię - Gurdwara Bangla Sahib. Świątynia jest rzeczywiście imponująca! Została wybudowana z białego marmuru na miejscu gdzie wielki, sikhijski święty - Sikh Guru Harkrishan Dev, przebywał przed swoją śmiercią w roku 1664. Ponieważ świątynia znajduje się w pobliżu Connaught Place, będziemy mogli zapoznać się również z atmosferą tego miejsca. Następnie, przejazd Rajpath Kingway, która łączy słynną Bramę Indii / India Gate/ z siedzibą indyjskiego rządu. India Gate upamiętnia śmierć około 90 tysięcy indyjskich żołnierzy, którzy polegli podczas wojny angielsko - afgańskiej w 1919 roku. Wojna zakończyła się zdobyciem przez Afganistan niezależności od brytyjskiego imperium.

Dwie współczesne świątynie, które znajdują się na trasie naszej wycieczki, są nie tylko miejscami kultu religijnego, ale także niezwykłą turystyczną atrakcją stolicy Indii.

Świątynia Akshardham wybudowana w 2005 roku dedykowana jest wielkiemu hinduistycznemu świętemu, joginowi i ascecie Swaminarayan, który żył w latach 1781 – 1830. Zasłynął on z występowania przeciwko ofiarom ze zwierząt składanym przez hinduistycznych kapłanów - braminów oraz z przywrócenia zasady Ahimsy, czyli braku przemocy. Jego wyznawcy wierzą, że był on manifestacją Boga.

Przy budowie świątyni artyści zastosowali stare techniki, aby stworzyć płaskorzeźby 20 tysięcy bóstw, świętych oraz mitycznych stworzeń.

Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest przejażdżka łodzią. Jest to niezwykła podróż przez indyjską historię i hinduistyczny świat wierzeń.

Drugą współczesną świątynią, którą odwiedzimy będzie Świątynia Lotosu. Ta świątynia została wybudowana w 1986 roku. Jest to imponująca budowla z białego marmuru otoczona ogrodami i sadzawkami. Obok znajduje się świątynia Międzynarodowego Stowarzyszenia Świadomości Kriszny.

Kolejną świątynią na trasie naszego przejazdu będzie Lakshminarayan Temple. Świątynia powstała w 1939 roku. Jest dedykowana bogu Wisznu i jego małżonce Lakszmi, która jest boginią związaną z bogactwem. Boczne świątynie są poświęcone Śiwie, Krysznie i Budddzie.

Powrót do hotelu i czas wolny.

Fot. 3: Bangla Sahib Gurdwara . Photo by Nimitnigam /creativecommons.org/.

Fot. 4: Swaminarayan Akshardham, New Delhi. Photo by Kapil.xerox /creativecommons.org/.

Fot. 5: Lotus Temple. Photo by Bijay Chaurasia /commons.wikimedia.org/.

Dzień 3 i 4

Po śniadaniu, transfer na stację kolejową skąd pojedziemy do Jaipuru. Podróż pociągiem, w zależności od połączenia - od 6 do 8 godzin. W stolicy stanu Rajasthan spędzimy dwa dni, aby w pełni nacieszyć się pięknem tutejszych, historycznych budowli oraz innymi atrakcjami turystycznymi włącznie z miejscową kuchnią.

Odwiedzimy Pink City, które jest sercem miasta. Jego nazwa wywodzi się od różowych elewacji domów. Udamy się do Pałacu Wiatrów - Hawa Mahal, który zlokalizowany jest nieopodal Pink City. Nie pominiemy również Amer Fort znajdującego się 13 km. od miasta, którego budowla góruje nad jeziorem Maota. Po dwóch nocach spędzonych w naszym hotelu pojedziemy pociągiem do Agry znajdującej się 240 km. od Jaipuru. Noc w hotelu.

Fot. 6:  Amer Fort, Jaipur,Rajasthan. Photo by Spiritedbolderwoman /pixabay.com/.

Dzień 5 i 6

Bardzo wcześnie rano udamy się do Taj Mahal, aby podziwiać wschód słońca. To jeden z siedmiu tzw. cudów świata. Mauzoleum wybudowane przez cesarza Shah Jahan z dynastii Wielkich Mogołów dla jego żony Mumtaz, która zmarła przy porodzie w roku 1631. Była to trzecia żona cesarza, ale ten kochał ją tak bardzo, że ponoć po jej śmierci całkowicie osiwiał podczas jednej nocy. Budowa mauzoleum została ukończona w 1653 roku, a sam cesarz po tym, jak został zdetronizowany przez swojego syna, mógł podziwiać tę budowlę z okien swojego więzienia znajdującego się w pobliskim forcie. Po swojej śmierci został pochowany razem ze swoją żoną. Agra Fort będzie kolejnym miejscem, które odwiedzimy w tym mieście. Uchodzi on za jeden z najpiękniejszych fortów okresu dynastii Wielkich Mogołów w Indiach. Powrót do hotelu.

Fot. 7: Taj Mahal. Photo by JulianYu /unsplash.com/.

 

Dzień 7 i 8

Wcześnie rano wyruszymy pociągiem w kilku godzinną podróż, aby dotrzeć do miejsca, gdzie czas, jakby zatrzymał się w miejscu. Miejscowość Orchha została założona w XVI wieku, i była wówczas stolicą jednego z największych królestw centralnych Indii. Pałace i świątynie znajdujące się tutaj zachowały swoją dawną świetność i piękno. Zatrzymamy się tutaj na dwa dni, aby bez zbędnego pośpiechu zatopić się w tym niepowtarzalnym i niemalże bajkowym klimacie. Większość spośród tych przepięknych budowli znajduje się w niewielkiej odległości od centrum, więc będziemy mogli zwiedzić je bez zbędnego pośpiechu. Jedną z tych budowli są grobowce Maharadżów, które znajdują się nad rzeką Betwa. Istnieje możliwość skorzystania z oferty miejscowego resortu proponującego masaż ajurwedyjski. Cena nie jest wygórowana, i w zależności od długości sesji, wynosi od 10 USD do 30 USD. Ayurveda to starożytna medycyna indyjska. Powrót do naszego hotelu w którym spędzimy dwie noce.

Fot. 8: Royal Chhatris nad brzegiem rzeki Betwa. Photo by Shiva Rajvasnhi /commons.wikimedia.org/. 

Fot. 9: Orchha Palace, Jahangir Mahal, Orchha. Photo by Jan Forget /commons.wikimedia.org/.

Dzień 9

Podróż do Waranasi. Wyruszymy pociągiem do miasta Waranasi /dawniej - Benares/, które uchodzi za najważniejsze miejsce hinduzimu. Podróż będzie trwała około 11- 12 godzin. Po dotarciu na miejsce, zostaniemy przetransportowani do naszego hotelu. Czas wolny. Noc w hotelu.

Dzień 10

Następnego dnia udamy się wczesnym rankiem w podróż łodzią po rzece Ganges. Będziemy mogli przyglądać się porannym rytuałom specyficznym dla ludności wyznającej hinduizm. Kąpiele w świętych wodach Gangesu mają zapewnić oczyszczenie tzw. negatywnej karmy, czyli wszelkich negatywności popełnionych przez człowieka nie tylko w tym, ale również w poprzednich żywotach. Ma to zapewnić skrócenie drogi prowadzącej do wyzwolenia się z następujących po sobie wcieleń, i uzyskania wglądu w tzw. pierwotną świadomość znajdującą się poza wszelkim cierpieniem. Temu samemu celowi, mają służyć także religijne ceremonie obejmujące śpiewy, recytowanie mantr oraz składanie ofiar różnym bóstwom, a także praktykowane na szeroką skalę ofiary z ognia - yaja. To maślane lampki zapalane przez wyznawców hinduzimu i puszczane na wody Gangesu.

Spotkamy tutaj również liczne rzesze wędrownych, hinduistycznych ascetów, sadhu. Należą oni do różnych szkół hinduzimu. Możemy określić ich przynależność do takiej lub innej szkoły zwracając uwagę na ich atrybuty, w tym także na symbole wymalowane na czole. Waranasi jest określane, jako miasto boga Śiwy, stąd też spotkamy tutaj bardzo wielu wyznawców tego właśnie boga. Nie znaczy to, że nie ma tutaj ascetów, którzy podążają drogą Wisznu – innego boga, który należy do hinduitycznej trójcy. Doświadczymy w tym miejscu niezwykłego kolorytu hinduzimu – rytuałów, rzeszy jego wyznawców przybywających tutaj ze wszystkich stron Indii, niezapomnianej atmosfery, a także religijnego uniesienia niespotykanego poza tym świętym miejscem.

Fot. 10: Wyznawca hinduizmu oddający cześć słońcu. Photo by Gauravarorarajio /pixabay.com/.

Fot. 11: Varanasi o wschodzie słońca. Photo by Aluxum /Getty Images/.

Tego samego dnia wyruszymy taksówką do Sarnath – miejsca leżącego zaledwie około 9 km. od Waranasi.

Będziemy w miejscu, gdzie Budda Siakjamuni wygłosił swoje pierwsze kazanie. Miało to miejsce po tym, gdy osiągnął swoje oświecenie. Wygłosił je swoim pięciu uczniom. Były to nauki tworzące rdzeń buddyjskiego nauczania, które mówią o cierpieniu, jego przyczynach oraz drodze prowadzącej poza cierpienie, i o sposobie osiągnięcia Nirwany.

Budda Siakjamuni osiągnął oświecenie w Bodhgay, wiosce leżącej w północno wschodniej części stanu Bihar, i będącej jednym z najważniejszych miejsc buddyzmu. Noc w hotelu w Waranasi.

Dzień 11 i 12

Po śniadaniu wyruszymy w podróż do Bodhgaya. Będzie ona trwała około pięciu godzin. Nie wiemy, gdzie osiagnął swoje oświecenie Jezus, ale wiadomo, przynajmniej na podstawie buddyjskich tekstów, gdzie osiągnął swoje oświecenie Budda Siakjamuni. Było to właśnie w Bodhgaya.To tutaj Budda medytował przez siedem dni pod drzewem figowca. Przebywając w takim miejscu naprawdę nie warto się nigdzie spieszyć. Znajduje się tutaj wiele klasztorów różnych buddyjskich szkół i tradycji. To miejsce jest przestrzenią, która oferuje świetne warunki do medytacji i refleksji nad naturą świata, i naszej własnej świadomości! Powrót do hotelu.

Następnego dnia po śniadaniu odwiedzimy również miejscowość Rajgir. W okolicach tej miejscowości znajduje się wzgórze na którego szczycie Budda wygłosił nauki zawarte w Sutrze Lotosu. Podkreślają one transcendentną naturę stanu buddy, czyli stanu znajdującego się poza cierpieniem, jak również możliwość osiągnięcia tego stanu poprzez praktykę medytacyjną i właściwe postępowanie. Powrót do naszego hotelu w Bodhgaya.

Fot. 12: Malowidło naścienne w butańskiej świątyni, Bodhgaya. Photo by  Ineb 2553 /wikimedia.commons.org/.

Fot. 13: Ceremonia pod drzewem  Bodhi, Bodhgaya, Mahabodhi Temple. Photo by Anandoart /Getty Images/.


Dzień 13

Powrót samolotem z Gaya( lub z Varanasi) do New Delhi. Powrót do domu i pożegnanie z Indiami.

 
Dzień 1
press to zoom
Dzień 1
press to zoom
Dzień 2
press to zoom
Dzień 2
press to zoom
Dzień 2
press to zoom
Dzień 3 & 4
press to zoom
Dzień 5 & 6
press to zoom
Dzień 7 & 8
press to zoom
Dzień 7 & 8
press to zoom
Dzień 10
press to zoom
Dzień 10
press to zoom
Dzień 11 i 12
press to zoom
Dzień 11 i 12
press to zoom