top of page

U podnóża Himalajów: wyprawa do Darjeeling i Sikkimu

Szlakiem od herbacianych dolin Darjeeling po święte miejsca buddyzmu i hinduizmu magicznego Sikkimu.

New Delhi – Bagdogra – Darjeeling – Mirik – Darjeeling – Pelling – Gangtok – Mangan – Gangtok – Darjeeling – Bagdogra – New Delhi


12 dni / 11 nocy


Cena wyprawy - 1 550 USD


Cena obejmuje :

  • Przelot wewnętrznymi liniami lotniczymi na trasie : New Delhi – Bagdogra – New Delhi

  • Pobyty w 3* hotelach ze śniadaniami i kolacjami. Pokoje dwuosobowe. Dopłata do jedynki - 200 USD na całej trasie wyprawy

  • Transport podczas całej wyprawy

  • Zwiedzanie miejsc zgodnie z harmonogramem

  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika

  • Organizacja wyprawy


Cena nie obejmuje:

  • Przelotu na trasie Warszawa - New Delhi – Warszawa. Możemy pomóc w zakupie biletu. Bardziej preferowany jest system kupowania biletów dla całej grupy, ale wszystko zależy od Państwa.

  • Kosztów związanych ze zdobyciem wizy do Indii można to zrobić online - cena to około 300 PLN)

  • Zwyczajowych napiwków

  • Wszelkich ewentualnych opłat związanych z odwiedzanymi miejscami

  • Obiadów w restauracjach

  • Wydatków osobistych

  • Ubezpieczenia (KL i NNW). Posiadanie takiego ubezpieczenia jest absolutnie konieczne, ale jego zdobycie jest bardzo łatwe i można to zrobić online. Jedną z opcji jest skorzystanie z oferty firmy Axa Travel.

  • Przy staraniu się o wizę indyjską należy również złożyć aplikację o pozwolenie na wjazd do Sikkimu, który jest rejonem przygranicznym. Otrzymanie takiego pozwolenia nie stanowi żadnego problemu i znacznie lepiej jest to załatwić w Polsce lub w Wielkiej Brytanii przez ambasadę indyjską, niż starać się o takie pozwolenie na miejscu.

Udzielimy Państwu wszelkich informacji, a także pomocy związanej z rezerwacją biletu do Indii. Im wcześniej będzie kupiony bilet, tym mniej za niego zapłacimy. Aktualnie nie ma bezpośrednich połączeń między Polską a Indiami. Najlepszą opcją jest skorzystanie z połączeń rosyjskiego lub szwajcarskiego przewoźnika, którzy oferują polączenia z Warszawy do New Delhi z jedną przesiadką w Moskwie lub w Zurichu. Nie ma natomiast żadnych problemów z bezpośrednimi połączeniami między Londynem, a New Delhi.

Informujemy, że:

  1. Zgłoszenie uczestnictwa następuje po podaniu danych osobowych ( imię, nazwisko, adres, kod pocztowy, miejscowość, telefon kontaktowy oraz e-mail).

  2. Zgłoszenie uczestnictwa w wyprawie zostaje zatwierdzone po wpłaceniu zaliczki w wysokości 300 USD.

Konto do dokonania wpłaty zostanie przesłane pocztą elektroniczną w zależności od deklaracji uczestnika, co do rodzaju waluty. Potwierdzenie rezerwacji zostanie przesłane na adres e-mail uczestnika po wpływie zaliczki.

Brak wpłaty do czasu podanego terminu spowoduje anulowanie rezerwacji.

  1. Zaliczka nie podlega zwrotowi.

  2. Pozostałą kwotę należy uiścić w terminie do 60 –ciu dni przed datą rozpoczęcia wyprawy.

Terminy wypraw:


  • 01 kwietnia – 12 kwietnia 2019

  • 22 kwietnia – 03 maja 2019


Celem naszej wyprawy będzie nie tylko podziwianie niezwykłych krajobrazów tych miejsc, ale również doświadczenie mistyczej atmosfery panującej w wielu znajdujących się tutaj buddyjskich klasztorach należących do różnych tybetańskich szkół. Tybetański buddyzm nazywany jest Wadżrajaną, czyli Diamentową Drogą. Na terenie krain będących celem naszej podróży znajduje się również bardzo wiele świętych miejsc związanych z hinduizmem, który wyznawany jest przez większość mieszkańców tych terenów. Specyficzną cechą tych rejonów jest to, że wyznawcy buddyzmu i hinduizmu, nie tylko żyją ze sobą w pokoju i harmonii, ale także mają wiele wspólnych miejsc uznawanych przez obydwie religie za miejsca święte.


Darjeeling – miasto położone w zachodnim Bengalu słynące z uprawy chińskiej odmiany herbaty, której ogrody rozpościerają się na terenie malowniczych dolin otoczonych Himalajami. Darjeeling leży na wysokości 2 042 m n.p.m. i sam w sobie stanowi niezwykłą atrakcję turystyczną. To miasto zamieszkiwane przez przedstawicieli kilku grup etnicznych – Gurkhów z Nepalu, Tybetańczyków oraz inne ludy zamieszkujące sąsiedni Sikkim. Nad miastem góruje przepiękny masyw Kanchenjunga – 8 586 m n.p.m. leżący na granicy Sikkimu i Nepalu. Znajdują się tutaj nie tylko tybetańskie klasztory, ale również japońska świątynia i Pagoda Pokoju usytuowane w miejscu, z którego mamy przepiękny widok na pokryty śniegiem masyw górskich szczytów i wspomnianą już Kanchenjunga. Wschód słońca nad trzecią, najwyższą górą świata będziemy mogli podziwiać z Tiger Hill( Tygrysie Wzgórze), najwyższego punktu Darjeeling.

Observatory Hill i świątynia Mahakali to kolejne miejsce, którego nie można pominąć będąc w Darjeeling. Świątynia dedykowana jest bogu Śiwie, ale ciakawostką jest fakt, że została pobudowana w miejscu, gdzie niegdyś był klasztor buddyjski. Dzisiaj, indyjskie śpiewy nie tylko współbrzmią z buddyjskimi modlitwami recytowanymi przez mnichów, ale mają miesjce w typowo tybetańskiej, religijnej scenerii tworzonej przez flagi modlitewne porozwieszane na drzewach. Wędrówka na szczyt zajmie nam około 20 minut. Z tego miejsca będziemy mogli podziwiać panoramę Darjeeling i otaczające go szczyty Himalajów.

Sikkim

Sikkim był niegdyś niezależnym królestwem założonym w XVII wieku przez tybetańską dynastię Namgyal. Dwieście lat później staje się brytyjskim protektoratem, a następnie uzyskuje status niezależnego księstwa. Ze względu na zakusy Chin, chcąc uniknąć tego, co spotkało w latach 50- tych Tybet, który został najechany przez komunistyczne Chiny, ludność Sikkimu zdecydowała się na przyłączenie do Indii. W wyniku referendum, w roku 1975, Sikkim staje się częścią Indii. Ze względu na swoją historię, położenie oraz zamieszkującą go ludność, Sikkim pod względem kulturowym bardziej przynależy do szeroko pojętego rejonu kultur himalajskich, niż do samych Indii. Niemniej jednak, znajdziemy tutaj wiele świętych miejsca hinduizmu. Jednym z nich jest świątynia Kirateshwar Mahadev. Według hindustycznych, religijnych przekazów to tutaj właśnie bóg Śiwa zamanifestował się, jako myśliwy Kirateshwar dając błogosławieństwo Arjunie w prowadzonej przez niego wojnie opisanej w Mahabharacie, która jest jednym z dwóch najważniejszych eposów hinduizmu. Świątynia uchodzi za miejsce mocy, gdzie spełniają się życzenia kobiet proszących o potomstwo, jak również modlitwy o dobre zdrowie i ogólne powodzenia.

Sikkim to stan Indii o najmniejszej liczbie ludności, gdzie w harmonijny sposób współżyją ze sobą dwie główne religie tego rejonu –buddyzm tybetański i hinduzim. Większość jego mieszkańców to ludność pochodzenia nepalskiego. Mieszkają tutaj również ludzie pochodzenia tybetańskiego. Członkowie plemienia Bhutias ze wschodniego Tybetu emigrowali do Sikkimu już w XIV wieku. Sikkim to etniczny i kulturowy tygiel. Kraina zamieszkiwana przez około 650 tysięcy ludzi, którzy posługują się, aż jedenastoma językami, kraina świętych jezior, malowniczych dolin, miast i miasteczek, tybetańskich klasztorów i cudownych widoków. Kraina magii i wielu legend. To tutaj w VIII wieku wędrował buddyjski mistrz Padhasambhawa znany, jako Guru Rinpocze. Według buddyjskich wierzeń i podań poskramiał on lokalne demony nawracając je na buddyjską drogę prowadzącą do Nirwany. To tutaj również znajduje się słynny buddyjski klasztor Rumtek wybudowany w latach sześćdziesiątych przez głównego mistrza tybetańskiej szkoły Karma Kagyu – Gyalwa Karmapę . Klasztor nawiązuje architektonicznie do swojego pierwowzoru, klasztoru Tsurphu w Tybecie. Ciekawostką związaną ze wspomnianym Mistrzem jest fakt, iż demonstrował swoje umiejętności i duchowe osiągnięcia rozpuszczając się w tęczę!

Sikkim jest krainą, która na pewno dostarczy każdemu niezwykłych doznań i przeżyć. To kraina czaru, magii i niewysłowionego piękna!

Duchowa wyprawa do Darjeeling i Sikkim: About

Program wyprawy do Darjeeling i Sikkim

Dzień 1

Po wylądowaniu na lotnisku w New Delhi poczekamy na lot do miasta Bagdogra, który będzie trwał około dwóch godzin. Następnie udamy się w podróż do Darjeeling – około 2 godzin i 30 minut. Po dotarciu do hotelu czas relaksu i odpoczynku.

Fot. 1: Widok na Górę Kanchenjunga i herbaciane ogrody Darjeeling. Photo by  Dimmushu /Getty Images/.

Dzień 2

Bardzo wczesnym rankiem udamy sie na wzgórze Tiger Hill, najwyżej położone miejsce w okolicach Darjeeling, aby podziwiać wschód słońca nad górą Kanchenjunga. Następnie odwiedzimy tybetański klasztor-Ghum Monastery. Klasztor został wybudowany w 1850 roku i należy do szkoły Gelugpa nazywanej szkołą Żółtych Czapek. To kolejna z wielu szkół tybetańskiego buddyzmu. To z nią związany jest Dalaj Lama uchodzący za duchowego przywódcę tybetańskiego buddyzmu. Klasztor jest najstarszym tybetańskim klasztorem znajdującym się w rejonach Darjeeling. Położony jest na wysokości 2 226 m n.p.m.


Fot. 2: Bhutia Busty Gompa, Darjeeling. Photo by Davidevison /Getty Images/.

Tego samego dnia odwiedzimy również inne wspaniałe miejsca, Japanese Garden i Peace Pagoda oraz Observatory Hill i Mahakala Temple. Z obydwu miejsc rozpościerają się wspaniałe widoki i na sam Darjeeling, i na otaczające go Himalaje. Japońska świątynia została wybudowana w 1972 roku.

W drodze powrotnej do hotelu zajrzymy do tybetańskiego obozu dla uchodźców założonego w 1959 roku dla Tybetańczyków, którzy uciekli ze swojej ojczyzny po najechaniu jej przez Chiny. Miejscowe sklepy oferują bardzo oryginalne rękodzieło – wełniane dywany, wyroby ze skóry oraz przepiękne szale. Po zwiedzeniu tych miejsc wracamy do naszego hotelu.

Dzień 3

Po śniadaniu wyruszymy na wycieczkę do Mirik. To niewielkie miasteczko leżące na granicy indyjsko - nepalskiej znajduje się w odległości około 2,5 godziny jazdy samochodem od Darjeeling. Otoczone jest herbacianymi ogrodami oraz plantacjami kardamonu. Położone jest nad przepięknym jeziorem Sumedu. Odwiedzimy znajdujący się w pobliżu miasteczka klasztor Bokar Monastery, który został założony przez jednego z najwybitniejszych mistrzów medytacji Bokara Rinpocze. Mistrz spędził na medytacyjnych odosobnieniach ponad 19 lat. Bokar Rinpocze zmarł w 2004 roku. Po całym dniu spędzonym w Mirik wracamy do naszego hotelu w Darjeeling.

Fot. 3: Klasztor Bokar. Photo by Sujay 25 /commons.wikimedia.org/.  


Dzień 4

Tego dnia czeka nas długa – 5-cio godzinna podróż do miasteczka Pelling leżącego na wysokości 2 150 m.npm. Zamieszkiwane jest ono głównie przez ludność wyznania buddyjskiego. Po drodze będziemy mogli podziwiać malownicze scenerie, a także dolinę rzeki Rangeet mającej swoje źródło w Himalajach. Po przybyciu na miejsce - noc w hotelu.

Dzień 5

Ten dzień przeznaczymy na zwiedzanie najciekawszych miejsc w okolicach miejscowości Pelling. Jeśli chcemy, aby spełniły się nasze życzenia, to nie możemy nie dotrzeć do jeziora Khecheoparli. Uznawane jest za święte jezioro zarówno przez buddystów, jak i wyznawców hinduzimu. W odległości około 24 km. od jeziora znajduje się tybetański klasztor-Pemayangtse, który został wybudowany ponad trzysta lat temu. To miejsce oferujące nie tylko wspaniały widok na Himalaje, ale również medytacyjną atmosferę pełną głębokiej ciszy i spokoju.

Fot. 4: Widok na klasztor Sanga Choeling. Photo by Walter Callens /commons.wikimedia.org/.


W pobliżu znajduje się inny buddyjski klasztor - Sangachoeling, który został wybudowany w 1697 roku, i który należy do najświętszych miejsc buddyjskich w całym Sikkimie.

Odwiedzimy również niezwykle malowniczą wioskę - Darap Subba – zamieszkiwaną przez różne społeczności i oferującą niezwykłe widoki na ośnieżone, górskie szczyty, a także na terasowe pola. Po drodze do naszego hotelu zobaczymy wodospad Kanchenjunga.

Wybierzemy się również do małego miasteczka Legship, gdzie znajduje się świątynia Kirateshwar Mahadev uchodząca za jedno z najświętszych miejsc hinduzimu w Sikkimie. Jak już wspominaliśmy, to tutaj bóg Śiwa zamanifestował się słynnemu Arjunie, jako myśliwy Kirateshwar udzielając mu rad przed wielką bitwą opisywaną w religijnym eposie Mahabharata. Znaczenie Mahabharaty w hinduizmie można porównać do tego, jakie ma Biblia w judaizmie. Po dniu pełnym wrażeń wracamy do naszego hotelu.

Dzień 6

Po śniadaniu wyruszymy w podróż do Gangtok. To stolica Sikkimu położona na wysokości 1 676 m n.p.m. Podróż zabierze nam ponad cztery godziny mimo, iż obydwa miejsca leżą od siebie w odległości 112 km. Ale, wiadomo - jesteśmy w górach! Po przybyciu do hotelu możemy wybrać się na spacer, żeby zapoznać się z atmosferą tego pięknego miasta. Noc w hotelu.

Fot. 5: Panoramiczny widok na Gangtok. Photo by jmjsig /pixabay.com/.

Duchowa wyprawa do Darjeeling i Sikkim: About

Dzień 7

Pierwszego dnia naszego pobytu w Gnagtoku odwiedzimy kilka bardzo ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Tashi View Point. Będąc tutaj będziemy mogli podziwiać wspaniały widok na ośnieżone szczyty Kanchenjunga. Następnie udamy się do znajdujących się w odległości około 8 kilometrów od poprzedniego miejsca dwóch hindustycznych światyń – Ganesh Tok - świątynia dedykowana Ganeśi oraz Hanuman Tok – świątynia dedykowanana innemu, hinduistycznemu bóstwu – Hanumanowi.

Ganesh Tok znajduje sie na wysokości 1981 m n.p.m. Również i stąd możemy podziwia

wspaniałe krajobrazy Himalajów. Sam Ganeśa, przedstawiany z głową słonia, reprezentuje takie cechy , jak siła i mądrość. Uważany jest również za bóstwo pomagające w przezwyciężeniu rozmaitych problemów i zapewniające powodzenie w interesach.

Jeszcze wyżej – wysokość 2194 m n.p.m. położona druga hinduistyczna świątynia, która oferuje równie wspaniałe widoki na sąsiednie wzgórza i doliny, jak również cudowną panoramę samego miasta. Świątynia znajduje się na wzgórzu, które należy pokonać pieszo, ale wędrówka nie należy do wyczerpujących. Wchodząc na wzgórze możemy zatopić się w religijnej atmosferze tego miejsca i wsłuchać się w recytowane, i śpiewane modlitwy.

Według większości podrózników właśnie to miejsce oferuje najpiękniejszy widok na Kanchenjunga w rejonie całego Gangtok.

Hanuman przedstawiany jest jako małpa i uważany jest za reikarnację Śiwy. Reprezentuje mądrość i odwagę. Świątynia znajduje się od lat 60 – tych pod opieką indyjskiej armii.


Namgyal Institute of Tibetology, jest kolejnym celem naszej wycieczki. To jeden z najważniejszych i najsłynniejszych instytutów zajmujących się badaniami nad tybetańską kulturą. Znajduje się tutaj muzeum posiadające bogate zbiory tybetańskich obrazów religijnych, wyrobów sztuki tybetańskiej, manuskryptów i statuetek przedstawiających róznych buddów, i inne postaci związane z tybetańskim buddyzmem. Powrót do hotelu i czas wolny.

Fot. 6: Instytut Tybetologii - Namgyal. Photo by Subhrajyoti 07 /wikimedia.commons. org/.

Dzień 8

Rano po śniadaniu pojedziemy na południe od miasta, gdzie znajduje się klasztor Rumtek będący jednym z największych klasztorów buddyjskich w Sikkimie. Należy on do szkoły Karma Kagyu, która jest jedną z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. To jeden z najpiękniejszych klasztorów w tym rejonie, w którym przechowowywane są drogocenne przedmioty związane ze sztuką tybetańską. Pod względem stylu architektonicznego klasztor nawiązuje do swojego pierwowzoru, klasztoru Thsurpu w Tybecie.

Fot. 7: Klasztor Rumtek. Photo by Aapthamithra /Getty Images/.

Następnym etapem naszej podóży będzie klasztor Lingdum, który jest usytuowany około godziny jazdy od poprzedniego miejsca. To jeden z najpiękniej położonych klasztorów we wschodnim Sikkimie. W sali medytacyjnej znajduje się pięciometrowej wysokości posąg Buddy wykonany ze złota. Klasztor Lingdum jest również przepięknym obiektem architektonicznym, który podobnie, jak i inne klasztory tybetańskie, jest uosobieniem piękna sakralnej architektury tego kraju.

Fot. 8: Klasztor Lingdum. Photo by Subhrajyoti 07  /creative.commons org from wikimedia commons. org/.

Kolejnym miejscem, które odwiedzimy jest klasztor Enchey. Dotarcie do tego klasztoru zajmie nam około godziny jazdy samochodem. Klasztor Enchey należy do szkoły Nyingmapa, która jest najstarszą szkołą buddyzmu tybetańskiego powstałą około VIII wieku naszej ery. Powrót do hotelu i czas wolny.

Fot. 9: Klasztor Enchey , Sikkim. Photo by Saiko 3p  /Getty Images/.

Dzień 9

Po śniadaniu wyruszymy w podróż do Mangan. To małe, niezwykle malownicze, himalajskie miasteczko oferujące przepiękne krajobrazy, spokój i ciszę oraz niezwykłą atmosferę wypełnioną mistycznymi wibracjami i religijnym klimatem. Po dotarciu do hotelu udamy się do klasztoru Phodong. Słynie on z przepięknych, naściennych malowideł i rzeźb. Klasztor został wybudowany na początku XVIII wieku i należy do szkoły Karma Kagyu. Następnie zwiedzimy klasztor Labrang, którego styl architektoniczny jest mieszanką stylu tybetańskiego i indyjskiego. W grudniu odbywają się tutaj tradycyjne, religijne tańce mnichów tybetańskich. Kolejnym etapem naszego pobytu w tym rejonie będzie osada Singhik. Leży ona na wysokości 1560 m n.p.m. i jest wspaniałym punktem widokowym na góry Kanchenjunga i Siniolchu ( 6 888 m n.p.m). Noc w hotelu w Mangan.

Dzień 10

Po śniadaniu udamy się na południe, aby zobaczyć jezioro Tsomgo. Wśród buddystów i mieszkańców Sikkimu uchodzi ono za święte jezioro. Według podań, w dawnych czasach buddyjscy mnisi bacznie obserwowali kolor jeziora, aby na tej podstawie przepowiadać przyszlość. Tsomgo Lake leży na wysokości 3 779 m n.p.m. W okresie zimy zamarza, ale w okresie późnej wiosny jego otoczenie pełne jest barw rozkwitających tutaj kwiatów. Jeśli będziecie chcieli Państwo pojeździć na jaku, to nie znajdziecie równie dobrego miejsca, jak to nad Tsomgo Lake. Powrót do hotelu w Gangtok.


Fot. 10: Jezioro Tsomgo. Photo by Orpheus26 /Getty Images/.

Dzień 11

Tego dnia wracamy na południe i kierujemy się w stronę Darjeeling. Po drodze odwiedzimy niezwykłe miejsce związane z hinduzimem - Solophok Chardham.

Znajdują się tutaj repliki czterech najważniejszych świątyń hinduizmu, które są celem każdego pobożnego wyznawcy tej religii. Przyjmuje się bowiem, że w tych właśnie miejscach można całkowicie oczyścić się z wszelkich grzechów, z tzw. złej karmy. Jest to konieczne aby osiągnąć stan Moksza, czyli stan wyjścia poza koło kolejnych narodzin, cierpienia i umierania. Cztery oryginalne świątynie znajdują się w różnych częściach Indii. Budując repliki tych świątyń w jednym miejscu znacznie ułatwiono pobożnym hinduistą wypełnienie ich religijnego obowiązku.

Rząd Sikkimu chciał w ten sposób wypromować także turystykę pielgrzymkowo – ekologiczną. Po odwiedzeniu tego, niezwykłego miejsca, nad którym góruje 26-cio metrowej wysokości posąg siedzącego boga Śiwy, udamy się do hotelu w Darjeeling.

Fot. 11:  Char Dham Namchi, Sikkim. Photo by Jainish Rana /creative.commons.org from wikimedia.commons.org/.

Dzień 12

Podróż do Bagdogra. Lot do New Delhi, gdzie kończymy naszą podróż po Darjeeling i Sikkimie.

Duchowa wyprawa do Darjeeling i Sikkim: About
Duchowa wyprawa do Darjeeling i Sikkim: Gallery
bottom of page